Panther Prints

  • Boys Soccer vs. Boyd 2nd round playoff 7 p.m. @ Carrolton Standridge Stadium

  • Spanish Club Meets Thursdays in Room K101 @ 3:05

  • Prom Tickets will be on sale during all lunches in Panter Shop for $75 this week only

  • Saturday School is held every Saturday in the East Cafeteria @ 8a.m.

  • Step Team Practice held every Wednesday in West Cafeteria @ 3:15

  • Young Life meets every Monday in East Cafeteria @ 3:05

  • EOC Saturday Bootcamp is offered every Saturday Feb 3 -May 5

  • Today is National Animal Cracker Day!

  • Free SAT Math Prep sessions every Saturday in February. See a Math teacher for details.

  • Math Magician Club meets every Monday in Room M107

  • ACT tutoring in B135 from 3:15-3:45 each Wednesday beginning January 31 and running through May 1. It is free.

TAFE students qualify for national competition

TAFE students qualify for Nationals.

TAFE students qualify for Nationals.


Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






Five members of the Duncanville High School chapter of Texas Association of Future Educators (TAFE) are advancing to nationals after competing at the ‘TAFE Teach Tomorrow Summit’ last month in Huntsville.

 

Rebekah Brown – Break Out Session

David Budzinski – Lesson Plan – STEM

Dion Jamerson – Break Out Session

Salma Perez – Break Out Session

Aalyhia Shillow – Break Out Session

 

The DHS team took the title for having the largest chapter from a single school in the region.

 

Multiple students received awards for their work which is intended to prepare them for a future career in education. See awards here.

 

Award Winners:

 

Jaida Brown – Blue Ribbon in Bulletin Board and Portfolio; Bronze in ELF Test

Rebekah Brown – Top Five in Parliamentary Procedure

David Budzinkski – Top Five in Parliamentary Procedure and Lesson Plan – STEM

Jose Cazarez – Top Five in Parliamentary Procedure; Bronze in ELF Test

*Name withheld at parent’s request – Blue Ribbon in Portfolio

Dion Jamerson – Top Five in Parliamentary Procedure

Journae Mitchell – Gold Award in Breakout Session

Salma Perez – Top Five in Parliamentary Procedure

*Name withheld at parent’s request – Gold Award in Breakout Session

Jonathan Salas – Gold Award in Breakout Session

*Name withhled at parent’s request – Gold Award in Breakout Session

Joy Salazar – Gold Award in Breakout Session

Simeona Sembrano – Blue Ribbon in Chapter Scrapbook

Aalyhia Shillow – Blue Ribbon in Chapter Scrapbook; Top Five in Parliamentary Procedure; Silver in ELF Test

Bre’Ala Thompson – Blue Ribbon in Portfolio

Daniella Ugalde – Blue Ribbon in Chapter Scrapbook; Top Five in Parliamentary Procedure

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Comment

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.




Navigate Right
Navigate Left
  • TAFE students qualify for national competition

    News

    District Receives $260,000 Grant for Architectural Design Program

  • TAFE students qualify for national competition

    News

    Four students named National Hispanic Scholars

  • TAFE students qualify for national competition

    News

    Blood Drive sees large numbers of donators

  • TAFE students qualify for national competition

    News

    BPA advances to Nationals set for May 9

  • TAFE students qualify for national competition

    News

    ACT tutorials to be offered after Spring Break

  • TAFE students qualify for national competition

    News

    Student Council wins sweepstakes

  • TAFE students qualify for national competition

    News

    Student Council receives sweepstakes award

  • TAFE students qualify for national competition

    News

    Live Stream info for Pantherettes vs. Plano Region 1 Finals

  • DTV Videos

    Perot Museum visits library, introduces students to technology

  • TAFE students qualify for national competition

    News

    Flowers on sale in Panther Shop